dodaj wizytówkę

Zrozumieć problem stresu w SPA

Chcąc pozyskiwać coraz więcej nowych klientów – gości w SPA, powinno się zadbać o najważniejsze potrzeby człowieka oraz obsługę tychże właśnie potrzeb.

Stres, przyjaciel czy wróg
Stres jest pojęciem bardzo szerokim. To reakcja organizmu na przeszkody, przeciążenia, niebezpieczeństwa, nowe sytuacje życiowe czy silne bodźce. Stres to mobilizacja organizmu do radzenia sobie w określonej sytuacji. Może mieć aspekt pozytywny: mobilizować, zwiększać energię, pozwalać pokonywać przeszkody. Jednak stres nadmierny lub długotrwały może wywołać skutki przeciwne: apatię, niepokój, niezdolność do skutecznego działania, a nawet dolegliwości fizyczne. Jest on zjawiskiem biologicznym, stanowiącym reakcję organizmu na stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Pojęciem stresu określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień gotowości człowieka do działania. Stres może być spowodowany czynnikami umysłowymi, fizjologicznymi, anatomicznymi lub fizycznymi.

Stres bez tajemnic
W przebiegu stresu wyróżnia się trzy stadia:
• pogotowia;
• odporności;
• wyczerpania.

W pierwszym stadium stresor (silny bodziec zewnętrzny lub wewnętrzny) działa pobudzająco na organizm, wyzwalając zwiększone wydzielanie hormonu przedniego płata przysadki mózgowej aktywizującego pracę nadnerczy. Prowadzi to w stadium drugim do osłabienia sił obronnych organizmu. Jeśli stresor działa jednak dalej z taką samą siłą, to w stadium trzecim może dojść do powstawania zespołów chorobowych, nerwic lękowych i depresyjnych, a nawet do zespołów psychotycznych i aktów autodestrukcji. Konsekwencją działania stresu mogą być na przykład choroby układu naczyniowego, pokarmowego czy niektóre choroby metaboliczne.

Ogromna potrzeba społeczeństwa – relaks
Powszechnie uważa się, iż większość schorzeń, na jakie cierpi człowiek współcześnie, ma swoje źródło w stresie. Nadmierne obciążenie stresem, jak i nawracające silne przeżycia „stresowe” są traktowane przez naukę jako przyczyna ogromnej liczby chorób psychosomatycznych, do których można zaliczyć m.in. choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego, nowotwory, a także depresje, nerwice, lęki, fobie i inne zaburzenia psychiczne. Stres stanowi jednak nieodłączny element życia. Nie sposób uniknąć czynników, bądź sytuacji stresujących. Dlatego też w takich miejscach jak SPA, koniecznie należy stwarzać możliwości do odstresowania organizmu. Do takich elementów należą odpowiednie zabiegi, ale także podejście samego personelu, odpowiednie dekoracje, kolory, muzyka, zapachy itp.

Zabiegi w SPA mogą zatrzymać wypalenie zawodowe
Kumulacja stresu prowadzi do przemęczenia, utraty sił fizycznych i psychicznych, a zatem zaburzenia harmonii w ciele. Odczuwane jest przemęczenie, wyczerpanie, niechęć do życia, ludzie stają się apatyczni, pozbawieni wiary w siebie.

Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do całkowitej utraty balansu w organizmie człowieka i wówczas mówi się o tzw. zespole wypalenia. W ostatnich latach na całym świecie, w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych, rośnie liczba osób, które na skutek różnych czynników przekroczyły stan równowagi między spalaniem zasobów a możliwością odnowy. Jednym z wielkich problemów społecznych stało się zjawisko wypalenia zawodowego. W szybkim tempie rośnie liczba ludzi, którzy ulegają załamaniu psychicznemu na podłożu stresu.

SPA narzędziem antystresowym
Konieczność radzenia sobie ze stresem powoduje, że ludzie szukają sposobów rozładowania napięcia, rozluźnienia. Najprościej byłoby po prostu unikać sytuacji stresowych, nie jest to jednak łatwe. W pokonywaniu stresu można wspierać się metodami naturalnymi, np.: muzykoterapią, aromaterapią, medytacjami, masażem, ziołolecznictwem. Wszystkie te elementy można proponować w pakietach antystresowych, rozluźniających, wyciszających, uspokajających, itd. Nazw można wymyślać całe mnóstwo, ważne aby były one odpowiednio przemyślane. Należy tutaj zaznaczyć, że podobne pakiety, czy to pobytowe, czy też jednodniowe nie powinny być monotonne i nudne. Mimo że podstawą jest wyciszenie organizmu, należy zapewnić klientom ciekawie spędzony czas. Należy pamiętać, iż osoba zestresowana często nie potrafi usiedzieć dłużej w jednym miejscu słuchając muzyki, która czasami w ogóle nie wpada jej w ucho. Taka sytuacja jeszcze bardziej zestresuje naszego gościa, i z pewnością nie powróci on na kolejne zabiegi, mimo że powinny być one dla niego skuteczne.

Nieograniczony wachlarz usług i kombinacji
Niestety, nie istnieje jeden skuteczny środek na zwalczanie stresu. Taka informacja dla obiektów SPA powinna być pocieszająca. Oznacza to, że istnieje wiele możliwości, aby nie tylko pomagać społeczeństwu, ale także sobie, własnemu biznesowi. Możliwości zabiegowe przeplatane szeroką gamą elementów zapożyczonych z innych kultur, z innych dziedzin, takich jak muzyka, medytacja, kolory, gastronomia, itd. powinny wzbogacać propozycje zabiegowe w każdym SPA.

Iwona Galacka
Prezes Polskiego Stowarzyszenia SPA & Wellness.
Ekspert branży SPA, szkoleniowiec, konsultant

Źródło:
http://www.solarium.net.pl/
"SOLARIUM & Fitness" nr 4/2011, str. 18-19


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Jak radzić sobie z emocjami w gabinecie?

06/12/2013 14:07:50

Są sytuacje, kiedy praca w zawodzie kosmetyczki jest interesująca. Sprawy układają się po naszej myśli, wiemy, co mamy robić, co należy do naszych obowiązków i jest w porządku. Klient nie powinien zbyt wiele czasu tracić na usprawiedliwianie... więcej

Egzamin z jakości usług SPA

17/09/2013 17:57:35

W ostatnich latach powstało bardzo dużo obiektów z odnową biologiczną. Wszelkiego rodzaju salony SPA rosły jak grzyby po deszczu, oferując swoim gościom/klientom wyjątkowe chwile relaksu, włącznie z elementami prozdrowotnymi. Nadeszły czasy... więcej

Emocje w gabinecie

10/09/2013 20:44:20

Jak radzić sobie z emocjami w gabinecie kosmetycznym? Są sytuacje, kiedy praca w zawodzie kosmetyczki jest interesująca. Sprawy układają się po naszej myśli, wiemy, co mamy robić, co należy do naszych obowiązków i jest w porządku. Inaczej... więcej

Zmysły ponad wszystko

10/09/2013 20:40:53

Zmysły to dar jakim obdarowany jest każdy człowiek. Oczywiste jest, że nam towarzyszą, i mało kto w codziennym życiu się nad nimi zastanawia. One po prostu są z nami zawsze i wszędzie. Niejednokrotnie jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że... więcej

Przestań sprzedawać, dziel się wiedzą

24/01/2013 21:12:32

W jaki sposób zadowolić klientów? I jak sprawić, by Twój personel błyskawicznie sprzedawał Twoje usługi? Czy zastanawiałeś się, ilu Twoich klientów wychodzi z Twojego salonu myśląc sobie: „WOW! To było... więcej