dodaj wizytówkę

Aromaterapia

Aromaterapia – termin ten stworzył chemik francuski Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych, których właściwości opisał w książce pod tym właśnie tytułem.

Historycznie "aromaterapia" towarzyszyła człowiekowi od zarania, a najwcześniejsze wzmianki o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych. Wymieniane tam rośliny to między innymi tymianek i mirt. Obecnie jest to dziedzina bardzo szybko się rozwijająca (szczególnie w Europie Zachodniej, Japonii i Stanach Zjednoczonych), będąca połączeniem medycyny naturalnej i zielarstwa. Polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta czynnych biologicznie substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się to poprzez układ oddechowy – inhalacje lub przez skórę – masaż, kąpiel lub kompresy.

Dzięki antyseptycznym właściwościom olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii możliwe jest wspieranie terapii antybiotykowej. Zasadny więc wydaje się obserwowany rozwój badań nad tą metodą leczenia, powracającą do naturalnie rozwiniętych zmysłów człowieka – węchu, o których zapomniała cywilizacja.

Aromaterapia traktuje pacjenta jako integralną całość – podobnie jak medycyna Wschodu – jej zabiegi mają na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka poprzez przywrócenie mu równowagi (homeostazy) i pobudzenie jego naturalnych sił odpornościowych. Likwidacja doraźnej dolegliwości miejscowej jest niejako produktem ubocznym kuracji.

Różnica pomiędzy naturalnymi olejkami zapachowymi, a olejkami zapachowymi

Naturalne olejki zapachowe:
- Pachną bardzo wyraziście i charakterystycznie, jednak bardzo surowo.
- Można używać do: kompresów, kąpieli, masaży (konieczność rozcieńczenia z olejem bazowym) Naturalne olejki mogą być również stosowane przy profilaktyce i leczeniu takich schorzeń jak: cellulitis, rozszerzone naczynia włosowate, żylaki, trądzik, łupież i wiele innych.
- Nie ma możliwości uzyskania takich zapachów jak: – wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych, Uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest bardzo kosztowne, lub uzyskane naturalną metodą zapachy są nietrwałe.
- Rzadko stosuje się w kominkach aromaterapeutycznych, gdyż wysoka temperatura zabija ich właściwości.
- Używane są w aromaterapii. Odpowiednio dobrane i oczywiście odpowiednio zastosowane naturalne olejki mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia.
- Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, żelazka.
- Można skropić nim dosłownie wszystko: ubranie, dywan wycieraczkę, tapicerkę, materiały. Pomimo swojej oleistej konsystencji nie zostawiają plam na materiałach.

Olejki zapachowe:
- Są mieszankami wielu odpowiednio dobranych składników tworzących nieograniczona liczbę zapachów na każdy gust.
- Nie zaleca się stosować na skórę.
- Możliwość uzyskania takich zapachów jak wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych.
- Stosuje się przy użyciu kominków aromaterapeutycznych.
- Używany w aromaterapii nie bezpośrednio.W olejkach zapachowych najważniejszą rolę pełni zapach. Jak każdy przyjemny zapach wpływa dobrze na naszą psychikę i samopoczucie, a wiadomo, że stres jest przyczyną wielu chorób.
- Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, mogą nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy.
- Można skrapiać również wszystko, należy jednak pamiętać, iż mogą pozostawiać ślady.


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Prezenty. Co kupują Polacy?

16/12/2013 10:50:54

Co roku o tej porze wielu z nas boryka się z tym samym problemem. Co kupić w prezencie mężowi, żonie, mamie, tacie, dziecku, znajomemu, znajomej? My podpowiadamy. Oto prezenty, jakie najczęściej kupują Polacy wg. raportu Deloitte:kosmetyki/perfumy... więcej

Event dla Kobiet, które chcą od życia więcej

10/10/2013 21:34:35

19 października Kobiety z Warszawy będą miały niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w spotkaniu stworzonym specjalnie dla nich! Energia, która towarzyszy kobiecym spotkaniom, miała ogromny wpływ na stworzenie projektu, który... więcej

Jak jeść aby nie tyć?

04/09/2013 22:06:15

Plan działania: dowolna ilość posiłków każdego dnia. Efekt: chudniesz trzy razy więcej niż na programach indywidualnych, nie ryzykując efektu jo-jo – usłyszałam. Czyżbym odkryła nową na rynku i najtańszą metodę zdrowego... więcej

Przedsiębiorcze i wyjątkowe

20/04/2013 15:41:33

Jakiś czas temu przypadkiem usłyszałam w warszawskim metrze rozmowę dwóch pań o Klubie Kobiet Przedsiębiorczych. Cóż to za klub, pomyślałam i szybko "wygooglałam" w sieci. Okazało się, że jest to organizacja dla kobiet prowadzących... więcej

Myślenie jest nawykiem

07/11/2012 14:56:45

Sposób w jaki myślimy, sposób w jaki interpretujemy rzeczywistość, to procesy, które zachodzą w naszej głowie automatycznie. To utarte przez lata wzorce myślenia, które niełatwo jest zmienić. Tymczasem, tak jak dążymy do... więcej