dodaj wizytówkę

Gdy włos spada z głowy

Zdarza się czasami, że włosy tracą siłę i witalność, i można je ściągać z głowy „garściami”. To znak, że z organizmem dzieje się coś nie tak. Tego problemu nie należy lekceważyć.

Wbrew pozorom kobiety też łysieją, choć wygląda to i przebiega zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Każdy człowiek traci codziennie około 100 włosów i jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, wynikające z cyklu życia włosów. Jeśli jednak zauważymy, że włosów zaczyna wypadać więcej niż zwykle, jest to już powód do niepokoju.

Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn wypadania włosów u kobiet może być wiele. Bardzo często wynikają one z nieodpowiedniej diety, niewłaściwej pielęgnacji lub zmian hormonalnych. Na przykład odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po długim okresie ich zażywania może skutkować niedoborem estrogenu, co z kolei negatywnie wpływa na włosy. Podobnie dzieje się u wielu kobiet po urodzeniu dziecka. Osłabienie kondycji włosów może wynikać także z niektórych chorób – długotrwałej gorączki, anemii czy niektórych chorób wenerycznych.

Wypadaniu włosów sprzyja niedobór istotnych składników odżywczych, przede wszystkim żelaza, cynku lub selenu oraz witamin A i E. Ważne jest zatem, aby codzienna dieta zawierała ich odpowiednie ilości. Korzystnie na włosy wpływają także nienasycone kwasy tłuszczowe czy krzem, który znaleźć można we wszelkich kosmetykach i preparatach na bazie skrzypu polnego. Włosy często poddawane są także mechanicznym uszkodzeniom, nie służy im nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem, używanie szamponu nie przeznaczonego do konkretnego rodzaju włosów i nieodpowiednich kosmetyków, wystawianie włosów na promieniowanie UV, częste kąpiele w słonej wodzie, silne i zbyt częste zabiegi fryzjerskie czy stosowanie dużych ilości mocnych środków do stylizacji włosów. Zdarza się jednak także, że wypadanie włosów jest efektem chorób skóry głowy – na przykład grzybicy lub łojotokowego zapalenia skóry. I niespodzianka – niektóre kobiety też dotyka łysienie typu męskiego, czyli androgenowe.

Jak sobie z tym poradzić?
Jeśli wypadanie włosów jest wynikiem choroby zakaźnej, długotrwałej gorączki lub przyjmowania antybiotyków, to należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i ograniczyć do przyjmowania ogólnie dostępnych preparatów poprawiających stan włosów. Nawet i bez tego stan ich powinien się poprawić i po 2-3 miesiącach wszystko wróci do normy. W niektórych przypadkach problem znika tak szybko, jak się pojawił, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu przywrócenia włosom ich kondycji. Nie da się jednak zlikwidować problemu bez określenia i wyeliminowania czynników, które go spowodowały. Przed rozpoczęciem leczenia zalecana jest wizyta u specjalisty – dermatologa lub trychologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli wypadanie włosów wynika z braku składników odżywczych w organizmie, kuracja powinna być podparta również odpowiednią dietą. Jeśli natomiast wypadanie włosów jest wynikiem chorób, nie da się go wyleczyć bez usunięcia źródła problemu, o ile oczywiście jest to możliwe.

Wśród zalecanych preparatów i kosmetyków do włosów są najczęściej te opierające się na stabilizowanych środkach roślinnych – zawierające skrzyp polny, brzozę, lawendę, rumianek, lucernę siewną czy kozieradkę pospolitą. Dość popularna jest także pokrzywa, która oprócz witaminy A i C, zawiera także sporo składników mineralnych i hamuje łysienie typu męskiego. Rozmaryn natomiast pobudza wzrost włosa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i dodatkowo skutecznie likwiduje łupież.

W aptekach znaleźć można także ampułki z czarnej rzepy lub z inuliną, tabletki wzmacniające włosy oraz mnóstwo specjalnych serii kosmetyków przeznaczonych właśnie do walki z wypadającymi włosami.

Nie zawsze jest łatwo...
Zdarza się, że wypadanie włosów nie ma jasno określonej przyczyny. Najlepiej zdiagnozować ją wtedy odpowiednim badaniem. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu trichogram, czyli badanie korzeni włosów, które pozwala określić stan włosów zarówno rosnących, jak i wypadających. Jeśli włosy wypadają w fazie wzrostu, to przyczyn szukać należy w organizmie, przeprowadzając badania hormonalne oraz na poziom minerałów. Najwięcej problemów z leczeniem sprawiają choroby skóry głowy, a przede wszystkim łysienie androgenowe. Jednym ze skuteczniejszych środków stosowanych zewnętrznie przy łysieniu androgenowym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, są preparaty z minoksydilem, który powoduje przede wszystkim lepsze ukrwienie mieszków włosowych. Efekty bywają widoczne dopiero po 3-4 miesiącach i są różne u różnych osób.

Niestety, leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. Ratunkiem w przypadku wypadania włosów i łysienia może być zabieg niechirurgicznego uzupełniania ubytków włosów metodą Implant Micro Derm 2 Gen, który często jest przeprowadzany także na osobach, które chcą po prostu swoje włosy upiększyć. Są to bezbolesne zabiegi, które polegają na wszczepianiu nowych włosków w cienką mikroskórę głowy. Dzięki temu można cieszyć się bujnymi, gęstymi włosami przez długi czas.

źródło:
Agnieszka Obstawska
Trycholog, ekspert włosów z Kliniki Handsome Men.

www.solarium.net.pl
"SOLARIUM & Fitness" nr 2/2012, str. 64-66


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Dusza i ciało w formie

24/09/2013 17:35:16

Jesienna oferta – polepszy stan ducha naszych klientów. Dwa miesiące pięknych, ciepłych wakacji minęło bardzo szybko. Naładowaliśmy się pozytywną energią na kolejne mniej słoneczne i ciepłe miesiące. Dlatego chcę zainspirować do... więcej

Masaż tkanek głębokich - to nie boli

17/09/2013 18:12:13

Masaż tkanek głębokich. Znany jest również jako „Deep Tissue Massage”. To jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi, która zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród masażystów... więcej

Pamiątki na skórze po lecie

17/09/2013 18:05:32

Jak sobie radzić z przebarwieniami posłonecznymi? Słońce, dobra zabawa, relaks to główne składniki udanych wakacji, na które czekamy cały rok. Dlaczego więc mielibyśmy sobie czegoś odmawiać lub do czegoś się zmuszać? Taką... więcej

Rozprawiamy się z cellulitem

08/06/2013 12:38:23

Wiosenne szaleństwo ogarnęło wszystkich dookoła. Wszyscy rozprawiają o modzie, stylizacjach, makijażu; poczuliśmy wiosnę pełną piersią. Ale jest problem, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. Wszystko zaczęło się od targów &ndash... więcej

Piękne stopy przez cały rok

23/05/2013 21:59:28

Składa się z 26 kości, 20 mięśni i aż 114 więzadeł. Ta niepozorna część naszego ciała precyzyjnie ze sobą współpracuje i dźwiga ciężar całego naszego organizmu. Jak się okazuje zadanie stopy nie jest proste. Nawet zwykłe stanie w miejscu... więcej