dodaj wizytówkę

Rozszerzone naczynka czy popękane?

Dlaczego się pojawiają? Jak im zapobiegać? Czy można pozbyć się tzw. „pajączków” na zawsze? Jak dbać o taką skórę? Coraz więcej kobiet skarży się na problemy z wrażliwą cerą i z takimi właśnie pytaniami najczęściej przychodzą do gabinetu.

Pierwsze objawy skóry naczyniowej możemy dostrzec już około 20 roku życia. Częściej objawiają się u kobiet niż mężczyzn, a to wszystko przez hormony estrogenowe, które działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzenia się.
Teleangiektazje zwane potocznie „pajączkami”, to trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Pierwszym objawem teleangiektazji jest zaczerwienienie twarzy tzw. rumień. Początkowo może mijać, ale w konsekwencji powstają wyraźne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Skóra ta charakteryzuje się występowaniem tzw. nerwic naczynioruchowych, dyskretnym rumieniem czy pojedynczych sinoczerwonych pękniętych naczynek krwionośnych. Zmiany te nasilają się około 30-40 roku życia. Dominującym objawem może być napadowe czerwienienie się twarzy.

Dlaczego się pojawiają?
Wpływ na rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy ma wiele czynników. Nabyte teleangiektazje będą wynikiem działania czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, stres, wysoka i niska temperatura, alkohol, sauna, pikantne potrawy, nadmierna suchość lub wilgotność, kawa, papierosy czy źle dobrane kosmetyki, a także stres, ciąża. Pierwotne (samoistne) związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych. Genetyka ma ogromne znaczenie w tym przypadku.

Jak leczyć i zapobiegać?
Wybór metody zależy od umiejscowienia, rozległości zmian, a także doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Możemy zapobiegać powstawaniu nowych naczyń, wzmacniać ściany naczyń, a także zamknąć te które są obecne w naszej skórze. Dlatego bardzo ważne jest wybranie gabinetu, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Obecnie mamy dość sporo możliwość by walczyć z problemem. Zaczynając od zamykania naczynek metodą elektrokoagulacji lub laserową. Poprzez zabiegi fizykoterapeutyczne tj. jonoforeza, lampa sollux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny, galwanizacja. Kończąc na pielęgnacyjno- wzmacniających naczynia zabiegach. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10 i powtarzane co pół roku chronią przed powstawaniem nowych naczyń. Wszystkie metody zapobiegają poszerzaniu się naczynek krwionośnych. Należy jednak pamiętać - genetycznie „przekazane” naczynka, to problem który będzie pojawiał się przez całe nasze życie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami
Okres jesienno-zimowy to pora roku zmuszająca do specjalnej ochrony nie tylko skóry twarzy, ale całego ciała. Wrażliwa skóra twarzy jest odkryta i wystawiona na działanie różnych czynników atmosferycznych, których należy unikać. Jednak jak tu uniknąć niskich i wysokich temperatur, działania wiatru czy słońca? Kolejnym zakazem jest picie alkoholu czy korzystanie z sauny. Same zakazy! I jak tu funkcjonować? Oczywiście nie dajmy się zwariować, wszystko dozwolone byle w umiarze. Należy systematycznie wzmacniać ściany naczyń krwionośnych odpowiednimi zabiegami kosmetycznymi i leczniczymi. Zabiegi takie najczęściej stosuje się wiosną i jesienią gdy zmiany temperatur są niewielkie. Rozszerzone naczynka (twarz, nogi) należy zamykać nowoczesnymi metodami dającymi długotrwałą skuteczność i estetykę. Stosowanie ochronnych kremów przed i w okresie jesienno-zimowym, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne, mają działanie przeciwzapalne, ochronne, zmniejszające rumień, silnie nawilżające, wzmacniającą barierę naskórkową. Uzupełnienie niedoborów witamin głównie B2, PP, C.
Uwaga! Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane preparaty do pielęgnacji mogą nasilić problem. Dlatego zgłoś się do swojego specjalisty, który pomoże w doborze preparatów i wyborze odpowiednich zabiegów.

Zabiegi łagodząco-wzmacniające
Jeśli masz rozszerzone naczynka lub twoja skóra jest skłonna do alerii, proponuję wybór najnowszych zabiegów łagodząco-wzmacniających z zastosowaniem peelingu, chłodzącej maski i wyciągu z ruszczyka. Już po pierwszym zabiegu występuje znaczna redukcja rumienia. Pacjent odczuwa zmniejszenie uczucia pieczenia i ściągnięcia skóry. Skóra jest bardziej nawilżona i odżywiona. Preparaty które polecam to Xylogic Anty-Redness: Xylogic nanoserum do cery naczyniowej i Xylogic dotleniający krem do skóry naczyniowej. Nanoserum dzięki synergii działania pięciu składników (witaminy C, rutyny, kwasu fitowego, kwasu ferulowego i wyciągu z arniki) potęguje efekt wzmocnienia kruchych naczyń. Dodatkowo działa antyrodnikowo i rewitalizująco. Koszt preparatów od 148 zł, ceny zabiegów w zależności od gabinetu od 120 do 350 zł za zabieg.

autor: 
Anna Paruzel

Kosmetolog
www.kosmetyczka.annaparuzel.eu 


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Dusza i ciało w formie

24/09/2013 17:35:16

Jesienna oferta – polepszy stan ducha naszych klientów. Dwa miesiące pięknych, ciepłych wakacji minęło bardzo szybko. Naładowaliśmy się pozytywną energią na kolejne mniej słoneczne i ciepłe miesiące. Dlatego chcę zainspirować do... więcej

Masaż tkanek głębokich - to nie boli

17/09/2013 18:12:13

Masaż tkanek głębokich. Znany jest również jako „Deep Tissue Massage”. To jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi, która zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród masażystów... więcej

Pamiątki na skórze po lecie

17/09/2013 18:05:32

Jak sobie radzić z przebarwieniami posłonecznymi? Słońce, dobra zabawa, relaks to główne składniki udanych wakacji, na które czekamy cały rok. Dlaczego więc mielibyśmy sobie czegoś odmawiać lub do czegoś się zmuszać? Taką... więcej

Rozprawiamy się z cellulitem

08/06/2013 12:38:23

Wiosenne szaleństwo ogarnęło wszystkich dookoła. Wszyscy rozprawiają o modzie, stylizacjach, makijażu; poczuliśmy wiosnę pełną piersią. Ale jest problem, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. Wszystko zaczęło się od targów &ndash... więcej

Piękne stopy przez cały rok

23/05/2013 21:59:28

Składa się z 26 kości, 20 mięśni i aż 114 więzadeł. Ta niepozorna część naszego ciała precyzyjnie ze sobą współpracuje i dźwiga ciężar całego naszego organizmu. Jak się okazuje zadanie stopy nie jest proste. Nawet zwykłe stanie w miejscu... więcej