dodaj wizytówkę

Hammam – rytuał oczyszczenia

Gorący piasek Sahary, zapach Atlantyku, kontakt z rdzennymi mieszkańcami Afryki – wiele naszych klientek marzy o pełnej tajemnic podróży na Czarny Ląd. Nie zawsze mają jednak czas i pieniądze na upragnioną wycieczkę. Afryka to jednak także tradycja naturalnej pielęgnacji, którą z powodzeniem można wykorzystać w gabinecie.

Afryka to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Jej zróżnicowany krajobraz jest źródłem wielu cennych minerałów i roślin, wykorzystywanych na całym świecie we wszystkich dziedzinach życia, w tym – w kosmetologii. Jedną z ciekawszych propozycji, bardzo popularnych w północnej części Afryki, jest oczyszczający rytuał Hammam. Tradycyjnie zabieg wykonywany jest w łaźniach i służy głębokiemu oczyszczeniu ciała oraz ukojeniu duszy. Zapoczątkowany został przez starożytnych Greków i Rzymian, a następnie upowszechniał się wraz z islamem na terenach Azji Mniejszej i Afryki Północnej.

Hammam stał się w pewnym sensie synonimem czystości i wolności

Otwarte łaźnie były ważnym ośrodkiem życia społecznego, mogli z nich korzystać zarówno bogaci jak i biedni. Dla wielu kobiet, szczególnie w krajach arabskich, wizyta w łaźni była jedyną okazją wyrwania się spod nadzoru męża. Hammam pełnił funkcję zarówno herbaciarni, jak i salonu piękności.

Na zachodzie Hammam kojarzy się przede wszystkim z pielęgnacją urody i głęboko oczyszczającym zabiegiem. Jego elementy są chętnie wykorzystywane w ośrodkach SPA na całym świecie.

Tradycyjnej łaźni arabskiej nie sposób przenieść do gabinetu, ale ze względu na efekty rytuału Hammam, warto wykorzystać jego etapy przy komponowaniu własnych zabiegów oczyszczających.

Etapy zabiegu

Marokański rytuał Hammam rozpoczyna się zabiegiem oczyszczania całego ciała. Najlepiej wykonać go przy użyciu Savon Noir. Jest to czarne, naturalne mydło potasowe, którego tradycyjna receptura, przekazywana z pokolenia na pokolenie, pozostaje od wieków nie zmieniona. Savon Noir zamyka w sobie długowieczną tradycję pielęgnacyjnych właściwości natury – jest połączeniem oleju oraz zmiażdżonych czarnych oliwek. To najdoskonalszy środek do wykonywania zabiegu gomażu – delikatnego złuszczania naskórka i oczyszczania skóry. Po nałożeniu na lekko wilgotną skórę, wchodzi w reakcję z wodą i zmienia się w aksamitną kremową masę. Dzięki właściwościom nawilżającym i eksfoliującym zmiękcza skórę, docierając do jej najgłębszych warstw, odżywiając komórki i wzmacniając ich naturalne funkcje. Zabieg oczyszczania wykonywany przy użyciu Savon Noir działa złuszczająco oraz pobudza krążenie, pozostawiając skórę gładszą i delikatniejszą. W tradycyjnych łaźniach ta część zabiegu polega na rytualnym obmyciu ciała pianą z Savon Noir i nosi nazwę Hararet.

Przed przystąpieniem do rytuału, należy nawilżyć całe ciało ciepłą wodą. Na lekko zwilżonej skórze rozprowadzić cienką warstwą Savon Noir – rozetrzeć odrobinę mydła w dłoniach aż powstanie delikatna emulsja i rozprowadzić na całym ciele, a następnie odczekać kilka minut. Drugi sposób to nałożyć niewielką porcję mydła Savon Noir na namoczoną sizelinową myjkę. Mocno pocierać myjkę aż do uzyskania aksamitnej piany. Kolistymi ruchami nałożyć na całe ciało obficie powstałą pianę i wykonać krótki masaż.

Działanie mydła dopełnia tradycyjna, specjalnie do tego przeznaczona rękawica Kessa. W krajach arabskich to właśnie ona jest podstawą zabiegów ścierających, z powodzeniem zastępując kosmetyczne preparaty. Wykonana jest z ziarnistej, szorstkiej tkaniny, dzięki czemu doskonale służy do głębokiego oczyszczania skóry. Efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu – skóra nabierze gładkości, będzie miękka i jedwabista w dotyku. Masaż Kessą jest idealną terapią antycellulitową. Uwalnia skórę od nierówności i pobudza krążenie. Aby wykonać prawidłowo masaż przy pomocy Kessy, należy nałożyć rękawicę i przetrzeć ruchem masującym całe ciało.

Pocierać dość mocno ruchami kolistymi, aby dokładnie usunąć martwe komórki naskórka, lecz dostosować ten ruch do wrażliwości skóry klientki. Etap zabiegu powinien trwać przez kilka minut. Po skończonym masażu należy zmyć całe ciało ciepłą wodą. Masaż przy pomocy Kessy nazywany jest Oumalik.

Kolejnym etapem zabiegu jest dostarczenie oczyszczonej skórze potrzebnych jej odżywczych substancji. Ciekawą propozycją może być glinka Ghassoul, która podziała na skórę witalizująco i ujędrniająco. Glinka Ghassoul pochodzi z jedynych znanych na świecie złóż tego minerału położonych w Maroku na skraju średniego Atlasu w dolinie Moulouya, około 150-200 km od miasta Fez. Wydobywa się ją od wieków z położonych pod ziemią pokładów tamtejszych kopalni. Glinka Ghassoul po wymieszaniu z wodą przybiera postać błota posiadającego właściwości myjące i odtłuszczające. Zawdzięcza to silnym własnościom wymiennym kationów. Działanie glinki Ghassoul polega jedynie na absorpcji zanieczyszczeń, nie jest więc w żaden sposób agresywne dla włosów, skóry czy śluzówek. Ghassoul redukuje suchość i łuszczenie skóry, poprawia jej elastyczność i jędrność. Może być stosowana w pielęgnacji skóry wrażliwej, płytko unaczynionej i skłonnej do alergii.

Kąpiele błotne z zastosowaniem glinki Ghassoul szczególnie polecane są w walce z rozstępami i cellulitem. Aby prawidłowo przygotować glinkę do zabiegu, należy jej porcję zmieszać z wodą kwiatową. Następnie dodać odpowiednio dobrany olej. Tak przygotowaną masę nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną skórę ciała. Owinąć ciało folią i przykryć kocem. Po 15-20 minutach zmyć maskę. Zamknięciem oczyszczającego zabiegu Hammam jest mistyczny rytuał namaszczania. Do tego celu można zastosować dowolny naturalny olej roślinny.

Rytuał Hammam, choć liczący sobie wieki, wciąż nie stracił na wartości. Dzięki mocy przyrody, zawartej w Savon Noir i glince Ghassoul, daje skórze to, co jej najbardziej potrzebne – odżywienie, nawilżenie i odbudowę naturalnej ochrony. Użycie rękawicy Kessa czyni z niego zabieg szczególnie ważny wiosną i latem – usuwa niedoskonałości, powstrzyma powstawanie cellulitu oraz wspomoże w regeneracji zniszczonej słońcem skóry.

autor:
Małgorzata Zdziebko-Zięba
PR Manager Organique

Kosmetyczka, doświadczony pedagog.
Autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu.

źródło:
http://www.solarium.net.pl/
"SOLARIUM & Fitness" nr 3/2012, str. 30-32


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Dusza i ciało w formie

24/09/2013 17:35:16

Jesienna oferta – polepszy stan ducha naszych klientów. Dwa miesiące pięknych, ciepłych wakacji minęło bardzo szybko. Naładowaliśmy się pozytywną energią na kolejne mniej słoneczne i ciepłe miesiące. Dlatego chcę zainspirować do... więcej

Masaż tkanek głębokich - to nie boli

17/09/2013 18:12:13

Masaż tkanek głębokich. Znany jest również jako „Deep Tissue Massage”. To jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi, która zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród masażystów... więcej

Pamiątki na skórze po lecie

17/09/2013 18:05:32

Jak sobie radzić z przebarwieniami posłonecznymi? Słońce, dobra zabawa, relaks to główne składniki udanych wakacji, na które czekamy cały rok. Dlaczego więc mielibyśmy sobie czegoś odmawiać lub do czegoś się zmuszać? Taką... więcej

Rozprawiamy się z cellulitem

08/06/2013 12:38:23

Wiosenne szaleństwo ogarnęło wszystkich dookoła. Wszyscy rozprawiają o modzie, stylizacjach, makijażu; poczuliśmy wiosnę pełną piersią. Ale jest problem, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. Wszystko zaczęło się od targów &ndash... więcej

Piękne stopy przez cały rok

23/05/2013 21:59:28

Składa się z 26 kości, 20 mięśni i aż 114 więzadeł. Ta niepozorna część naszego ciała precyzyjnie ze sobą współpracuje i dźwiga ciężar całego naszego organizmu. Jak się okazuje zadanie stopy nie jest proste. Nawet zwykłe stanie w miejscu... więcej