dodaj wizytówkę

Granat - afrodyzjak pełen witamin

Granat bogaty jest w charakterystyczny tylko dla tego owocu kwas punikowy (omega 5) o właściwościach przeciwzapalnych. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne przez co skutecznie hamuje procesy starzenia.

Reperuje zniszczenia spowodowane słońcem i pełni rolę naturalnej ochrony przed UV. Przyspiesza regenerację stymulując produkcję białek budulcowych i odnowę komórkową skóry. Trudno przecenić niezwykłe właściwości granatu zarówno jako soczystej przekąski jak i surowca kosmetycznego. Jest również ważnym symbolem w wielu kulturach. Ten wyjątkowy owoc pochodzi z Persji ale obecnie jest uprawiany w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, od Półwyspu Bałkańskiego po północne Indie.

Granat zawojował rynek kosmetyczny na całym świecie dzięki swoim unikalnym właściwościom. Do produkcji kosmetyków stosuje się zarówno skórkę, korę, wyciąg z owoców, kwiaty jak i sproszkowane pestki. Ma wyjątkowe właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i odżywcze, co zawdzięcza obecności kwasu punikowego, który jest zaliczany do sprzężonych kwasów tłuszczowych. Ten unikatowy kwas reguluje podziały komórkowe, działa przeciwobrzękowo i niweluje stany zapalne. W owocach granatu występuje również cenny kwas linolowy o silnych właściwościach odbudowujących i nawilżających. Tropikalny owoc jest również nieocenionym źródłem polifenoli – zawiera ich więcej niż zielona herbata czy czerwone wino. Polifenole są zaliczane do wyjątkowo silnych antyutleniaczy, a ich obecność chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wzmacnia komórki. Kwas elagowy (związek z grupy polifenoli) chroni skórę przed promieniowaniem UV na dwa sposoby: zapobiega niszczeniu kolagenu oraz przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych.

Owoce granatu obfitują również w witaminę C i E, które tworzą doskonały duet przeciwdziałający wolnym rodnikom. Witamina C doskonale przyspiesza regenerację skóry, bierze także udział w syntezie kolagenu. Tym samym ogranicza pojawiające się z wiekiem zmiany w naskórku prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Kwas askorbinowy wzmacnia odporność naczyń krwionośnych, a dzięki właściwościom złuszczającym znakomicie rozjaśnia przebarwienia. Skóra po kuracji z jej udziałem odzyskuje witalność, zdrowy koloryt i jest wyraźnie rozświetlona.

Ekstrakt z granatu oprócz dobroczynnych właściwości posiada zniewalający, naturalny zapach słodkiego owocu, co czyni go atrakcyjnym surowcem w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i myjących. Ze względu na intensywne działanie, już jego 5% stężenie w produkcie, daje pożądane efekty. Wyciąg z owocu granatu znalazł szerokie zastosowanie w produktach kosmetycznych.

Działanie wyciągu z granatu na skórę
• niweluje obrzęki; łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie;
• działa przeciwzapalnie; poprawia koloryt skóry;
• ujędrnia i uelastycznia skórę; nawilża i regeneruje;
• wzmacnia skórę i wygładza drobne zmarszczki;
• pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego;
• skuteczny antyoksydant.

Można go znaleźć zarówno w farbach do włosów, kremach, balsamach jak i produktach myjących. Kosmetyki z jego zawartością bez względu na formę mają silne działanie odmładzające, regenerujące i nawilżające. Poprawiają koloryt skóry i pobudzają mikrokrążenie. Po ich zastosowaniu skóra nabiera blasku i jest wyraźnie ujędrniona. Owoc granatu jest cennym surowcem kosmetycznym i farmaceutycznym jego właściwości doceniono w wielu kulturach, czyniąc z niego silny talizman i symbol religijny.

Symbolika owocu granatu

Bliski Wschód
Granat jest jednym z siedmiu owoców Izraela – symbolizuje płodność, dobre uczynki, obfitość i sprawiedliwość. Dlatego jest tradycyjnie spożywany w okresie świąt Rosz ha-Szana i Sukot. Według Tory został wyznaczony przez Boga aby zdobić strój najwyższego kapłana. Według tradycyjnych wierzeń, dojrzały owoc powinien posiadać dokładnie 613 pestek – czyli dokładnie ilość równą ilości przykazań w judaizmie. Granat odgrywa ważną rolę w kulturze Bliskiego Wschodu. Czczony jako święta roślina i stosowany w obrządkach religijnych, uznawany jest za symbol nieśmiertelności, odrodzenia oraz płodności. Kwiaty granatu są symbolem miłości.

Świat Antyczny
Owoc granatu w świecie antycznym wiązał się z kultem pięknych bogiń: Demeter, Persefony Afrodyty i Hery. Do dzisiaj zachowały się ich wizerunki z granatem przy piersi. Owoc kojarzono ze światem umarłych, co znajduje potwierdzenie w micie o Persefonie, która podstępnie poczęstowana owocem granatu musiała zostać żoną Hadesa i panią świata podziemnego. Z granatem wiążą się również pozytywne konotacje. Mnogość jego ziaren kojarzona jest z płodnością i dobrobytem. W Grecji kult granatu jest obecny po dziś dzień, goście weselni rzucają owoc na podłogę i rozgniatają, co ma zapewnić nowożeńcom wielodzietność, szczęście i dobrobyt. Jego dobroczynny wpływ na urodę znała już ponoć Kleopatra, która zajadała się nim w dużych ilościach.

Europa
Według niektórych biblistów to nie jabłko ale właśnie granat był owocem zakazanym w Edenie, zaś średniowieczni alchemicy uważali, że przedłuża życie. W źródłach można znaleźć także informacje, że był pierwowzorem berła królewskiego europejskich władców, ze względu na swój kształt. A ze względu na swoje cudowne właściwości zdobił herby związków lekarzy w Europie. W religii chrześcijańskiej granat jest symbolem zmartwychwstania i nadziei życia wiecznego. Obfitość nasion, może też symbolizować kościół, gdzie nasiona reprezentują wielu wierzących.

Chiny
W medycynie starożytnych Chin sok z granatów uznawano za “skoncentrowane życie” i gwarancję długowieczności. W kulturze chińskiej owoce granatów symbolizują płodność, a nowożeńcy są obdarzani obrazami przekrojonych owoców, co ma im zapewnić liczne potomstwo.

Małgorzata Zdziebko-Zięba
PR Manager Organique

Kosmetyczka, doświadczony pedagog.
Autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu.

źródło: www.solarium.net.pl/
"SOLARIUM & Fitness" nr 4/2012, str. 22-23


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Dusza i ciało w formie

24/09/2013 17:35:16

Jesienna oferta – polepszy stan ducha naszych klientów. Dwa miesiące pięknych, ciepłych wakacji minęło bardzo szybko. Naładowaliśmy się pozytywną energią na kolejne mniej słoneczne i ciepłe miesiące. Dlatego chcę zainspirować do... więcej

Masaż tkanek głębokich - to nie boli

17/09/2013 18:12:13

Masaż tkanek głębokich. Znany jest również jako „Deep Tissue Massage”. To jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi, która zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród masażystów... więcej

Pamiątki na skórze po lecie

17/09/2013 18:05:32

Jak sobie radzić z przebarwieniami posłonecznymi? Słońce, dobra zabawa, relaks to główne składniki udanych wakacji, na które czekamy cały rok. Dlaczego więc mielibyśmy sobie czegoś odmawiać lub do czegoś się zmuszać? Taką... więcej

Rozprawiamy się z cellulitem

08/06/2013 12:38:23

Wiosenne szaleństwo ogarnęło wszystkich dookoła. Wszyscy rozprawiają o modzie, stylizacjach, makijażu; poczuliśmy wiosnę pełną piersią. Ale jest problem, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. Wszystko zaczęło się od targów &ndash... więcej

Piękne stopy przez cały rok

23/05/2013 21:59:28

Składa się z 26 kości, 20 mięśni i aż 114 więzadeł. Ta niepozorna część naszego ciała precyzyjnie ze sobą współpracuje i dźwiga ciężar całego naszego organizmu. Jak się okazuje zadanie stopy nie jest proste. Nawet zwykłe stanie w miejscu... więcej