dodaj wizytówkę

Jak jeść aby nie tyć?

Plan działania: dowolna ilość posiłków każdego dnia. Efekt: chudniesz trzy razy więcej niż na programach indywidualnych, nie ryzykując efektu jo-jo – usłyszałam. Czyżbym odkryła nową na rynku i najtańszą metodę zdrowego odżywiania?

Kilka tygodni temu otrzymałam wizytówkę Klubu Równowagi, a na niej bijące po oczach hasło: „Bez diety i na zawsze - schudnij z nami”. Pomyślałam, kolejna dieta cud, miejsce gdzie będą komponować posiłki na które nie stać połowy społeczeństwa i głosić mądrości dietetyczne, które znam przecież odkąd zaczęłam się odchudzać. Jednak z ciekawości postanowiłam wybrać się na jedno spotkanie.

Przyszłam z niedowierzaniem, a wróciłam pod ogromnym wrażeniem. Małe, kilkuosobowe grupy wsparcia mieszczące się na terenie Warszawy, przemiła atmosfera. Kobiety poruszają trudne (dla zainteresowanych) tematy. Opowiadają co jadły, dlaczego nie stosowały się do zaleceń, z czym jest ciężko, a na co należy zwrócić większą uwagę. Uczestnicy spotkania (ja również) musieli wykonać wizualizację samych siebie, jak chcieliby wyglądać w przyszłości. Moment nie do opisania :-)

To nie żadna dieta cud ani magia
Na podstawie doświadczeń osób, które przeszły drogę skutecznego i trwałego schudnięcia oraz dzięki specjalistom psychologii odchudzania, Klub stworzył program doboru potraw, nazwany „Metodą Równowagi”. Gwarantuje on wolny wybór i obfitość jedzenia. Uczestnicy programu uczą się koncentrować na pokarmach smacznych i korzystnych, dla nich nie istnieją pokarmy zakazane. Analizują zgubne nawyki i uczą się zastępować je korzystnymi. 
- Cała siła tkwi w ludzkim umyśle – mówi Elżbieta Lange, psychoedukator i coach zdrowia Klubu Równowagi. - Odrobina zaangażowania i z naszym podejściem łatwo, jak nigdy dotąd, o niezbędną motywację i wspaniałe efekty.

Gdy zbędnych kilogramów przybywa
- Nie oszukujemy, tylko mówimy wprost: nie ma drogi na skróty! Jedyny sposób, to zmiana stylu życia, a tą zmianę można wprowadzić małymi kroczkami i przy czyimś wsparciu - wyjaśnia Anna Szczypek, psychodietetyk, coach zdrowia z Klubu Równowagi. - Nasz klub opiera się na pasji wspierania innych na drodze do szczupłej sylwetki i zdrowia. Znajdziesz tu zrozumienie, co w duszy gra, kiedy wiesz, że kilogramów Ci przybywa, a i tak nie możesz się powstrzymać. 
Jak wyjaśniają klubowiczki, żadna potrawa nie jest zakazana. Jest pełen wybór. Codziennie do każdego posiłku można wybierać dowolne produkty z trzech grup. Jedyną zasadą jest to, że warzywa i owoce muszą zawsze zajmować co najmniej pół talerza.

Metoda Równowagi jest prosta i intuicyjna. Bardzo bogata grupa produktów, nazwana „DoWOLI”. Są tam jajka, chude mięso, ryby, tofu, rośliny strączkowe, półtłusty nabiał a nawet pieczony domowym sposobem schab. Są też oczywiście warzywa i owoce. Zwykłe, zdrowe, sycące i odżywcze produkty, niedrogie i wszędzie dostępne. Wszystkie te produkty możemy jeść w dowolnych ilościach.

Jest też druga grupa produktów, tzw. „ZdroweEXTRA”. Są to wszystkie wartościowe produkty, ale bardziej kaloryczne, jak np. razowy chleb, kasza, ziemniaki, żółty ser, ryby w oleju i wiele innych. Tym produktom przypisano wielkość 1 porcji. np.: jedna porcja chleba to dwie kromki albo puszka sardynek w oleju. Ostatnia grupa to „MałeCoNIECO”. Są tu ciasta i ciasteczka, batoniki, słone przekąski, alkohol i napoje słodzone, fast food i wiele innych. I tych produktów też kilka porcji dziennie nam wolno.

Co odróżnia Metodę Równowagi od innych diet? Brak zakazów, brak traktowania jakiegokolwiek jedzenia jako „złe” jedzenie. Bo najlepiej smakuje zakazany owoc. Kiedy już nie jest zakazany, to nie ciągnie nas tak bardzo :-)

Autor:
Anna Paruzel, 
Kosmetolog Medica Spa, 
Fot. Anna PAruzel SpaStyle.pl

DWA PYTANIA DO:

AP. - Dlaczego tak trudno jest utrzymać wagę?
Anna Szczypek: - Nie podchodzimy racjonalnie do tematu odżywiania i dbania o siebie. Większość z nas reaguje paniką – wyjaśnia Anna Szczypek. - Dieta to styl życia. Podczas diety restrykcyjnej i po niej uruchamia się cała masa mechanizmów psychicznych i fizycznych, która powoduje tzw. efekt jo-jo w postaci dodatkowych kilogramów. Przez czas diety rośnie napięcie psychologiczne. Oznacza to, że w diecie nie wolno „czegoś”, co normalnie byłoby dostępne. Na siłę wprowadzana jest zmiana, w niezgodzie ze sobą, która nie wypływa z nas samych a narzucona jest przez dietę czy dietetyka na siłę. To powoduje, że czekamy aż dieta się skończy. A gdy już się skończy, to niestety wszystko nadrabiamy. Większość z nas reaguje paniką. Na forach znajdziemy mnóstwo dietetycznych rad. Niestety, nikt nie pisze co będzie po diecie, a najważniejsze jest po niej utrzymanie wagi.

AP. - Mam za 1,5 miesiąca imprezę. Chcę schudnąć, żeby zmieścić się w wymarzoną kreację. Nie mam już ani pomysłów, ani siły na diety. Czy Klub Równowagi pomoże mi? 
Anna Szczypek. - Oczywiście że uda się znaleźć sposób na znaczące schudnięcie w takim czasie. Nie proponuję diety cud. Nie ma takiej diety. Tylko dobrze skomponowany posiłek obniża ciągoty do podjadania. Już kilkugodzinne zaniedbanie powoduje,że nie powstrzymamy się przed „rzuceniem się” na jedzenie. Jeśli nie zadbamy o plan dnia, kompozycję posiłków i czas, to mamy problem. Niestety nie da się iść spać z poczuciem,że zostałam oszukana. Każdy cykl odchudzania zaburza metabolizm. Na szczęście jest sposób, żeby poprawić przemianę materii. Trzeba zacząć po woli jeść, różnorodnie dużo warzyw i owoców, troszkę sportu i to pozwoli zmienić nasze ciało, samopoczucie.


Galeria

Pozostałe z tej kategorii

Prezenty. Co kupują Polacy?

16/12/2013 10:50:54

Co roku o tej porze wielu z nas boryka się z tym samym problemem. Co kupić w prezencie mężowi, żonie, mamie, tacie, dziecku, znajomemu, znajomej? My podpowiadamy. Oto prezenty, jakie najczęściej kupują Polacy wg. raportu Deloitte:kosmetyki/perfumy... więcej

Event dla Kobiet, które chcą od życia więcej

10/10/2013 21:34:35

19 października Kobiety z Warszawy będą miały niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w spotkaniu stworzonym specjalnie dla nich! Energia, która towarzyszy kobiecym spotkaniom, miała ogromny wpływ na stworzenie projektu, który... więcej

Jak jeść aby nie tyć?

04/09/2013 22:06:15

Plan działania: dowolna ilość posiłków każdego dnia. Efekt: chudniesz trzy razy więcej niż na programach indywidualnych, nie ryzykując efektu jo-jo – usłyszałam. Czyżbym odkryła nową na rynku i najtańszą metodę zdrowego... więcej

Przedsiębiorcze i wyjątkowe

20/04/2013 15:41:33

Jakiś czas temu przypadkiem usłyszałam w warszawskim metrze rozmowę dwóch pań o Klubie Kobiet Przedsiębiorczych. Cóż to za klub, pomyślałam i szybko "wygooglałam" w sieci. Okazało się, że jest to organizacja dla kobiet prowadzących... więcej

Myślenie jest nawykiem

07/11/2012 14:56:45

Sposób w jaki myślimy, sposób w jaki interpretujemy rzeczywistość, to procesy, które zachodzą w naszej głowie automatycznie. To utarte przez lata wzorce myślenia, które niełatwo jest zmienić. Tymczasem, tak jak dążymy do... więcej